Brez vratne opornice si ne moremo predstavljati uspešne rehabilitacije

Vratne opornice je spoznalo že veliko število ljudi, ki so se znašli v težavah zaradi vratne hrbtenice. Težave z vratom pogosto nastopijo pri ljudeh, ki imajo pretežno sedeče delo in so obenem tudi premalo fizično aktivni. Vedno je več tudi športnikov in rekreativcev, ki so se poškodovali ob izvajanju športne dejavnosti. Nemalo je tudi takih, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah, ki jih je žal vedno več. V vseh teh primerih in še mnogo drugih je nošenje vratne opornice nujni sestavni del uspešne rehabilitacije. Nošenje vratne opornice pa predstavlja tudi dvorezen meč.

Nekateri se tega še vse premalo zavedajo, kljub opozorilom fiziatrov in fizioterapevtov. Ker jim nošenje vratne opornice prija, saj jim nudi oporo in zahteva minimalen napor vratnih mišic, pretiravajo z njeno neprekinjeno uporabo. Posledica pa je mlahavost vratnih mišic, ki nato potrebujejo intenzivno vadbo, da si ponovno opomorejo. Temu se velja vsekakor izogniti, saj se lahko na ta račun bistveno podaljša čas rehabilitacije. Današnjemu človeku pa je čas silno pomemben, saj je celo življenje vpeto v doseganje določenih časovnih rokov.

Nemalokrat pomeni dolgotrajna rehabilitacija tudi precejšen izpad dohodka. Mnogi se zaradi tega nezgodno zavarujejo in tega ne občutijo v tolikšni meri. Pravilno nošenje vratne opornice pa lahko skrajša rehabilitacijo na najmanjšo možno mero. V to sem se tudi sam prepričal, ko sem pred dobrim mesecem utrpel nateg vratne hrbtenice v prometni nesreči z avtomobilom, ko me je od zadaj zadel drug avtomobil.

Ob pojavu bolečin v vratu ter otrdelosti v vratu sem si že predstavljal dolgotrajno rehabilitacijo, ki bo pomenila dolgo bolniško odsotnost. K sreči sem prišel do zelo dobrega fizioterapevta, ki mi ga je svetoval moj prijatelj. Z njegovo pomočjo ter s pomočjo ustrezne vratne opornice sem se vrnil na delo v rekordnem času enega tedna po poškodbi.

Dodaj odgovor